DİŞ İMPLANTLARI: 3. DİŞLEME DÖNEMİ

Diş Hekimliğinde implant ve dahası..

Diş implantları, diş hekimliği uygulamalarında ,son dönemlerde en yaygın tedavi haline gelmiştir. Bununla beraberde hastalarımızın kafalarında karışıklıklara sebep olmaktadır. Diş implantlarını kim yapar?, ağrılı bır tedavimi? , tedavi sonrası!, fiyatları! , markaları!  gibi sorular hastalarımız tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

İmplantların Fiyatları Neden Değişiklik Göstermektedir?

İmplant fiyatlarında doktorun uzmanlığı ve tecrübesi diş implant fiyatını etkileyen bir faktördür, uygulayıcı diş hekiminin , çene cerrahisi uzmanı olması fiyatı genellikle artıran bir etkendir. Türkiye’de normal diş hekimliği eğitiminde implant pratik uygulaması yoktur. Diş hekimliği fakültelerinde , ağız,diş ve çene cerrahisi anabilim dallarında implant pratik eğitimi verilmektedir, bununla beraberde normal diş hekimleri ,genellikle implant firmalarının düzenledikleri kurslara katılarak implant uygulması yapmaktadırlar.

Kullanılan Diş İmplantlarıda Marka Neden Önemli Veya Değil?

Diş implantları genellikle hastalarımız tarafından ,ülkesine göre değerlendirilmektedirler, (alman malı, isveç malı, yerli üretim)  gibi değişik şekilde anlatımlarda bulunmaktadırlar. Diş İmplantlarının üretildiği ülke önemlidir lakin bir implantın fiyatlandırılması veya kalitesi için belirleyici bir etken değildir.

Örnek olarak, mercedes , BMW gibi alman üretimi otomobil firmaları sektöründe üst seviyede ve kaliteli olarak bilinmektedirler bununla beraber başka alman üretimi orta sekment firmalarda bulunmaktadırlar,  alman malı olması hepsinin aynı kalitede olduğunu göstermez. 

İmplant tercihinde , implantın geçmişi .kaç yıllık bir firma , implant ile ilgili kaç tane literatürde yayın var? firmanın Türkiye’de geçmişi, dünya üzerinde yaygınlığı gibi etkenler fiyatı belirleyici önemli etkenlerdir.

Hastalarımız kendilerine uygulanan implantlar ile ilgili bilimsel yayınlar olup olmadığına , bilimsel yayınların listelendiği  internette pubmed den rahatlıkla ulaşabilirler.

Diş İmplantında Ömür Boyu Garanti Varmıdır ?

öncelikle diş implantları konusunda en yanlış bilgi budur. bu garantiyi kim veriyor?

Diş hekimi ; kim sizden daha fazla yaşayabileceğinin garantisini verebilir ?!!!!

İmplant Firması ; 19 yıllık diş hekimliği ve 13 yıllık çene cerrahisi tecrübeme istinaden , hastaların diş hekimi  vasıtası  ile yardımcı olan firma gördüm ama başka bir doktorun uyguladığı implant konusunda sorunu olan hastanın tedavisini üstlenen mali kısımlarına destek olan implant firması görmedim. Diş implant firmalarının genel olarak verdikleri garanti , implant uygulaması sonrasında implant kaybı yaşandığı zaman , düşen implantın yerine  yeni bir implant verme şeklindedir. ve bu konuda implant firmaları ve diş hekimleri hastalarına destek olmaktadırlar. özellikle dental implanta ömür boyu garanti reklam ve yanlış bilgi içermektedir.

İmplant Sürecim Çok Zor Geçti ?!!

Yapılan işlemler ve yapan diş hekimi bu süreci belirleyen önemli etkenlerdir. Bazı durumlarda kemik miktarı ve kalitesi çok düşük olduğunda implant sonrası süreç çok zor geçebilir,  implant uygulması yaklaşık 10 dakikalık bir işlemdir. implantı uygulayan diş hekiminin tecrübesi ve pratiğide işlem sonrası süreç için çok önemli etkendir.

Ameliyatsız implant yapıyormusunuz?

Bilimsel olarak ameliyatsız implant diye bir tabir yoktur. işlemin açıklaması ; kemik miktarı çok yeterli olduğu durumlarda sadece yumuşak doku , punc denilen yumuşak dokuyu kaldıran alet ile yuvarlak şekilde  doku kaldırılıp, doku kesisi tam yapılmadan açılan yere implantın yerleştirilmesidir.dikiş atılmamasından dolayı bunu dediklerini düşünüyorum.

İmplantları Lazerlemi Yapıyorsunuz?

Burda anlatılmak istenen implant yerleştirilmeden önce ,doku kesisinin lazerlemi ? bisturi ile mi olduğu yönündedir. duruma göre ikiside kullanılan bir durumdur ama implant başarısı için büyük bir etken değildir.

 İmplant diş çekimi ile aynı seansta yapılabilirmi ve implant uygulması sonrası aynı gün geçici hareketli veya sabit dişler takılabilirmi?

Çekilen dişin ve kemik kalitesine göre ,diş çekimi ile implant uygulaması aynı anda yapılabilir.

Uygulanan implantın stabilitesine ve uygulandığı bölgeye göre aynı gün içerisinde de geçici dişler yapılabilir. bu hastadan hastaya değişen bir durumdur. her hastanın değerlendirilmesi farklıdır.

Diş çekimi sonrası dental implant ne zaman yapılabilir..?

  • Diş çekimi ile implant aynı anda yapılabilir.
  • Diş çekiminden sonra 3-6 ay sonrasında yapılabilir.
  • Diş çekiminden 4-6 hafta sonra yapılabilir.

Bu sürelerin belirlenmesi, hastamızın diş çekim sebebi, kemik miktarı ve kalitesine göre diş hekimi tarafından belirlenmektedir.

Aynı Anda Kaç Tane İmplant Uygulanabilir?

Hastamızın genel sağlık durumuna , kemik kalitesi ve miktarına, uygulayan diş hekiminin tecrübesine göre aynı anda 12-16 implant uygulanabilir.

İmplant sonrası kalıcı dişlerim ne zaman yapılabilir ?

İmplant sonrası alt çenede   2-3 ay üst çenede 4-6  ay kemik ile implantın birleşme süresi beklenildikten sonra kalıcı dişler yapılabilir.

Diş implantları kaç yıl ağızda kalır? bir süresi varmı?

Diş implantları kullanılmaya 1950 li yıllarda başlanılmıştır.

İmplant dişsizlik durumlarında ,en gelişmiş ve konforlu çözüm sunan tedavi yöntemidir. bununla beraber yaygın bir şekilde yapılan  ve maddi olarak pahalı bir tedavi olmasından dolayı hastalarımızın en çok sorun yaşadığı tedavi yöntemi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. ama unutulmaması gereken en önemli konu, dental implant tedavisi ile hastalarımız 3. dişlenme dönemi yaşamaktadırlar.

antalya veske diş polikliniğinde tüm implant uygulamalarını , diş hekimi ve çene cerrahisi uzmanı, Dr.Dt. Serdal VESKE yapmaktadır.

Leave a reply