DİŞ HEKİMLİĞİNDE ESTETİK UYGULAMALAR

Diş Hekimliğinde Estetik Uygulamalar

Özellikle son dönemlerde , diş hekimliğinde fonksiyonel ihtiyaçların  yanında, estetik uygulamalar ile bireylerde güzel bir gülümse ile dış görünümleri oldukça değiştirilebilmekte,  dişler güzelliğin ve  güzel bir gülümsemenin en önemli etkeni olmuştur.

Güzel Bir Gülümseme İçin Neler Yapılabilir;

Dişeti Estetiği ; Dişetlerinin çok göründüğü ve dişlerin çok kısa bir görünüme sahip olduğu durumlarda, kemik ve yumuşak doku müsait olduğu durumlarda, pembe estetik veya dişeti estetiği dediğimiz küçük operasyonlar ile , diş görünülürlüğü 2-3 mm artırılarak hastalarımızın daha güzel bir gülümseme elde edilebilir, bu uygulamayı ayrıca özellikle ön dişlerde diş eti seviyesi eşit olmadığı durumlarda dişeti seviyelerinin ayarlanması amacı ile sıklıkla yapmaktayız.

Laminate veneer porselen , zirkonyum destekli porselen kronlar ve diş beyazlatma, gülümseme ve diş estetiği sağlamak için uygulanan en sık yöntemler, bu yöntemler ile hastanın yüz ve diş görünümü oldukça fazla değişebilmektedir, özellikle bu uygulamalarda doğal dişlerde madde kaybı olması gerekmektedir.

Bu Uygulamalar Öncesinde Hasta Ve Diş Hekiminin İyi Bir Değerlendirme Yapması Gerekmektedir.

bu konuda soru ve cevap şeklinde yanıtlamak daha doğrudur..

Estetik Uygulamalardan , Lumineers- Veneers Ve Zirkonyum Diş Kaplamaları Dişlere Zarar Verirmi?

doğal dişlerde madde kaybı olmasından dolayı , sağlıklı dişlere zarar verebilir.

Yapıldıktan Sonra Ömür Boyu Kullanılabilirmi?

hayır, hastanın ağız bakımına , dikkatli kullanılmasına ve kullanılan malzemeye göre 8-15 yılda bir değişmesi gerekmektedir.

Renk Değişimi Yaşanırmı ?

Hayır.Fakat Zaman İçersinde Dişeti Problemlerine Bağlı Olarak ,Dişlerin Kök Yüzeyleri Açığa Çıkarak Kötü Bir Görünüm Ortaya Çıkabilir.

Estetik Diş Hekimliği Adında Bir Uzmanlık Alanı Varmıdır?

Diş hekimliğinde, estetik diş hekimi diye bir uzmanlık alanı kesinlikle yoktur.

Dişlerimde Çapraşıklıklar Var , Estetik Diş Kaplamaları ( Lamine ( Lumineers- Veneers) Veya Zirkonyum Destekli Porselen Kaplama İle Yapılması Uygunmudur ?

Öncelikle diş çapraşıklarında en ideal ve uzun süreli tedavi yöntemi ortodonti tedavisi ile eğri veya çapraşık dişlerin düzeltilmesidir. en ideal diş dizilimi yapılarak, doğal dişlere zarar vermeden yapılan uygulamalardır. ortodonti tedavisi her yaşta uygulanabilir, ortodontik tedavide değişik tedavi alternatifleri vardır, klasik metal braketler, safir veya porselen braketler, dişlerin iç kısmına yapıştırılan, dışardan görünmeyen lingual ortodonti veya şeffaf plaklarla tedavi yapılabilir.

Eski Metal ( Amalgam ) Dolguların Değiştirilmesi Gereklimidir?

son yıllarda , amalgam dolguların içerisindeki civadan dolayı bunların zararlı olduğu şeklinde bir kanı vardır. ağız içersinde mevcut olan ve sorunsuz amalgam dolguların değiştirilmesini kesinlikle tavsiye edilmemektedir, dolgu kaldırılması veya çıkarılması esnasında ,ortaya çıkan civa buharı daha zararlıdır, iyi bir izolasyon ve yüksek emiş kuvvetine sahip tükrük çekici ve bol sulu olarak kaldırılması önerilmektedir. kırık bir metal dolgunun ise tamamı ile çıkarılması değilde kırık dolgu parçasının tamir edilmesi önerilmektedir.

veske diş poliklinikleri olarak, manavgat ve lara şublerimizde uzman diş hekimlerimizle, etik ve ahlaki ilkeler çerçevesinde

Leave a reply