DİŞ BEYAZLATMA

İnsanlarda diş renkleri tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösterir. Bazı kişiler doğuştan şanslı olarak beyaz diş rengine sahiptirler. Bazen de genetik olarak daha koyu diş rengiyle doğarız.

Çeşitli nedenlerle koyulaşmış dişlerin rengini daha açık hale getirme işlemine diş beyazlatma denir.Bu işlemi evinizde gece yatarken takacağınız bir aparey içine sıkılan jellerle veya klinik içinde doktor gözetiminde yaptırabilirsiniz.

Hoş bir gülümsemenin yolu düzgün ve beyaz dişlerden geçiyor. Diş hekimliğinde kaydedilen gelişmelerle sararmış dişleri porselen yaptırmak yerine diş ağartan bazı maddelerle bembeyaz dişlere kavuşmak mümkün. Bleaching (diş beyazlatma) yönteminde önce hastaya diş taşı temizliği yapılır. Daha sonra dudak, dişetleri ve yanak içleri özel yalıtım maddeleri ile kapatılır. Böylece bu bölgelerin zarar görmesi engellenir.

HOME BLEACHİNG

Bleaching olarak adlandırılan kimyasal beyazlatma yöntemi, özellikle sigara, çay ve kahve kullanımı sonucu sararan dişlerin beyazlatılmasında oldukça etkili ve uygulanması kolay bir yöntemdir. Dişlerini beyazlatmaya karar veren kişilere, detaylı bir ağız muayenesinden sonra diş hekimleri tarafından diş yüzeyini kaplayacak özellikte bir kalıp hazırlanır. Bu kalıbın içerisine beyazlatıcı jel sıkılır ve 8 saat kadar hastanın ağzında kalması istenir. Bu kür bir hafta ile 10 gün arasında hekim tarafından uygun görülen süre boyunca uygulanır. Uygulama süresinin uzun olması nedeniyle hastaya uygulama aşamaları öğretilir ve evde gece uyurken yapabileceği anlatılır.

OFFİCE BLEACHİNG

Diş hekimleri tarafından muayenehanede uygulanan beyazlatma yöntemidir. Bir dişe veya bir kaç dişe uygulanabilir. Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandırıcı ışın uygulanır. Bu yöntem genellikle diş beyazlatılması daha zor olan hastalara tavsiye edilir.

Beyazlatmada Karbamid peroksit ( % 10 – 20 ) adı verilen bir madde kullanılır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Beyazlatmada kullanılan jel ( karbamid peroksit ) diş harici dudak, dişeti gibi bölgelere de zarar verebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir. Kalıbı ağzınıza yerleştirdikten sonra jel dışarıya taşıyorsa taşan kısımları ıslak bir pamuk yardımıyla temizleyiniz.

Hekimin tavsiye ettiği sürede kullanmak önemlidir. İstenilen beyazlık elde edilene kadar kendinizin verdiği kararla işlemi gereğinden fazla uygulamamalıyız. Beyazlatıcı madde her dişte farklı sonuçlar sağlayabilir. Dişlerde bulunan lekeler ve derinlikleri dişlerin beyazlamasında önemli etkenlerden biridir.

Beyazlatma sırasında diş mineleri çok hafif de olsa incelebilir. Bu da beslenmemize dikkat etmemizi gerektirir. Beyazlatma esnasında ve sonrasında ” sıcak-soğuk hassasiyeti” olabilir. Bu hassasiyet normaldir. Bir süre sonra düzelir.

Diş beyazlatmanın dişe geriye dönüşümü olmayan zararı yoktur. Diş minesinin uygulama esnasında ve uygulama sonrasında daha hassas olmasına neden olsa da bir süre sonra bu durum düzelir ve araştırmaların da gösterdiği gibi mine üzerinde önemli bir değişikliğe yol açmaz.

Diş beyazlatmanın devamlılık süresi

Diş beyazlatma işleminin, 6 aylık periodlarla kontrol edilip, idame tedavi yapılarak, hastanın temizlik konusunda işbirliği ile devamlılığı sağlanabilir

Leave a reply