PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)

Manavgat-Antalya – Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimleri, 0-14 yaş arası çocuk hastaların, süt dişlerinin, tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği bölümüdür. süt dişleri, bireylerin ağız bakımını yapabilecekleri zamana kadar, çocukların ağzında kalan dişlerdir.

Süt Dişlerinin en önemli görevi, 6 yaşından itibaren ağızda yer almaya başlayan, daimi ( ana diş) dişlerin sürmesine rehberlik etmesidir, zaman içeresinde süt dişlerinin altından ,daimi dişler geldikçe ,süt dişi kökleri erimekte ve zaman içersinde sallanarak düşmektedirler.

Son dönemlerde çocuklarda görülen , kötü beslenme alışkanlıklarına  bağlı olarak, şekerli ve asitli yiyeyecekler ile süt dişlerinde ,diş çürükleri ,enfeksiyonlar ve bunlara bağlı erken süt dişi kayıpları görülmektedir.bunun sonucunda da malesef ,çocuklar çok erken yaşlarda , çocuk diş hekimleri ile erken karşılaşmak zorunda kalmaktadırlar.

Süt dişi problemleri başlangıç kısmında yakalandığı zaman, çok basit dolgular ile tedavi edilebilmektedir, bununla beraber ilerlemiş durumlarda, süt dişlerine kanal tedavisi veya çekim yapılması gerekebilmektedir.özellikle çekim sonrasında , daimi dişin gelmesi için boşluk azaldığı durumlarda, çocukların ileride , dişlerinde veya çenelerin gelişiminde problem yaşamaması için muhakkak yer tutucu yapılması gerekmektedir.

Çocuk Diş hekimleri, diş hekimliği yüksek lisans eğitimi sonrasında , diş hekimliği fakültelerinin pedodonti ( çocuk diş hekimliği ) anabilim dallarında 4-6 yıl arasında eğitim alan diş hekimleridir.

Çocuk diş hekimliğinde en önemli konu, çocuk ile çocuk diş hekiminin iletişimidir. çocuk diş hekiminin ,çocukların psikolojisinden çok iyi anlaması çok önemlidir, çocuk diş tedavilerinde bir sonraki ,diş hekimi seansına çocuğun hazırlanması, diş tedavileri esnasında ağrı oluşmaması ve çocuğun hekime olan güveninin sarsılmaması gerekmektedir. çocuk -hekim ilişkisi çok hassas bir denge üzerenedir. bu dengenin negatif yönde bozulması çocuklarda ileride , diş hekimi korkusuna yol açabilir.

Çocuklar genel olarak diş hekiminden korkmaktadırlar, bu korkuyu yenmede öncelikle ailenin , çocukları ,doktorlardan veya diş hekimlerinden korkutmamaları oldukça önemlidir, ilk süt dişlerinin çıkması ile birlikte çocukların düzenli olarak fırçalamaları, ebeveynlerin çocukları ile birlikte diş fırçalamarı önemlidir, ayrıca çocuklarını rutin kontrollere getirmeleri, çocukların bilinçaltında diş hekimine ve kliniğe rahatlıkla gidilebilecek bir yer olarak algılamasına yardımcı olacaktır.

Özellikle son dönemlerde yaygın olan ,renkli süt dişi dolguları ve çocuk diş klinikleri çocukları motive eden unsurlardır.

Tüm bunlara rağmen uyum sıkıntısı çeken çocuklarda en son seçenek genel anestezi altında, çocuğun ağzında bulunan tüm sorunların tek seansta halledilmesi hasta ve hekim açısından oldukça rahat bir yöntemdir, bu yöntemin avantajları, çocukta gerekli olan tüm diş tedavilerinin tek randevuda bitmesi, öncesinde sedatif ilaçlar ile çocuğun yapılan ,diş tedavilerini hatırlamaması ve diş hekimi korkusunun oluşmaması sayılabilir. genel anestezi konusunda ebeveynlerin en büyük kaygısı ise çocuğun genel anestezi ( uyutulması) kaynaklı sorunlardır. bu konuda da tam kapsamlı ve diş tedavi ünitesi olan bir hastanede yapıldığı takdirde sorun teşkil etmemektedir.

2011 yılında kurulan ,Veske Diş Klinikleri , Manavgat’ da kurulan polikliniğimiz zaman içerisinde kadrosunu genişleterek, bünyesinde pedodonti ( çocuk diş hekimli ) uzmanı bulundurmaktadır. kurucuları Ortodonti Uzmanı Dr.Diş Hekimi  Pınar Şahin Veske ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doktor Diş Hekimi Serdal Veske ,birlikte çalıştıkları Çocuk Diş Hekimi Oğuz Senek ile birlikte çocuklarımıza profosyonel bir hizmet verme arzusu ile çalışmalarına devam etmektedir. aynı ekibimiz 2018 yılında antalya şehir merkezinde Veske Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği Lara Şubesinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Since its founding we become an integral part of the city, advancing our mission of providing access to compassionate care to our communities. Today patients find care that combines world-class medicine with compassion. Since its founding we become an integral part of the city, advancing our mission of providing access to compassionate care.

Hemen arayın! +90 (242) 746 28 80

Veya bize mail yollayın!